Copyright 2018 Claudelands Bowling Club

Club championships

Junior Pairs
 

Winners
Kevin Quinton and John Donovan 

Runners Up
Marcia Donovan and Judith Franklyn

Junior Singles


Winner
Kevin Quinton

Runner Up
John Donovan

Women’s Singles


Winner
Frana Jelaca

Runner Up
Gwen Horne

Men's Singles

Winner

Kevin Quinton

 

Runner Up

Tony Frankland

Women’s Pairs

Winners

Frana Jelaca / Raewyn Putt

 

Runners Up

Gwen Horne / Marie Kenyon    

Men’s Fours


Winners
Bill Barwood, Brian Abbott, Ray Marx, Tony Frankland

Runners Up
Ray Mills, Norm Keyte, Barry Pryor, Kevin Quinton



Men's Pairs

 

Winners

Tony Gray / Doug Gregory

 

Runners Up

Alan Malloy / Norm Gore



Women’s Fours

 

Winners

Frana Jelaca, Raewyn Putt, Maureen White, Marcia  Donovan      

 

Runners Up

Gwen Horne, Marie Kenyon, Maree Brothers, Judith Franklyn 

Men's Triples

Winners

Merv Hornell, Brian Abbott, Barry Pryor

 

Runners Up

Tony Gray, Doug Gregory, Peter Lakin 
 

Women's Triples

Winners

Frana Jelaca, Raewyn Putt, Maureen White  


Runners Up

Judith Franklyn, Maree Brothers, Joan Scott
 

Mixed Triples

 

Winners

Paul Sloan (skip), Kevin Quinton and Norah Rahmann

Runners-Up

Cambell Snook (skip), Alan Fairweather and Judith Franklyn

 

 

Mixed Pairs

 

Winners

Lou Roughton (skip) and Norm Keyte

Runners-Up

Syd Wesley (skip) and Norah Rahmann

Veteran Singles

Winner

Kevin Quinton

Runner Up

Bill Barwood

Mixed Fours 

Winners 

Merv Hornell (Skip), Brian Abbott, Kevin Quinton, Joan Scott

Runners up

Don McKinnon (Skip), Marie Kenyon, Margaret Jones, Keith Buick

Other tournaments

National Inter Club Bowls3five 
 

Claudelands recently competed with distinction in the National Inter Club Bowls3five  competition.   After winning its zone section Claudelands went on to win a semi final encounter against Putaruru before losing the final against Hinuera.  All told 14 players represented Claudelands in the competition.  The intensity of competition seemed to lift the quality of effort by our  players who represented Claudelands with pride.  The spectator support from many of our club members was greatly appreciated by those playing.   

TSB Retirement Villages Tournament - 1 March 2019

Green 1 

Winners (and overall winners of the trophy)

St Kilda:  Graham Goodall; John Appleman and Annette Goodall

Runners Up

Hilda Ross 2: Murray Dew; Bob Thomas and Ian Spencer

 

Green 2

Winners

Bramley Gardens 2 Neil Congdon; Jeanette Johnston and Denis O’Callaghan

Runners Up

Rosehill 3 John Watt; Rob Griffiths and Tom Fallon

TSB Retirement Villages Tournament - 9th November 2018

Green 1
Winners
Bramley Gardens: Owen Henderson (skip), Neil Congdon & Colleen Congdon

Runners Up
Summerset A: Peter Eriksen (skip), Fred Osborne & Gary Robinson


Green 2
Winners
Netherville 2 Robin Van Der Beek (skip), Margaret Jones & Maureen White
Runners Up
St Kilda G Goodall (skip), A Goodall & A Fairweather


Overall Winner
Netherville 2: Robin Van Der Beek (skip), Margaret Jones & Maureen White

 

The Club thanks the sponsor, TSB, who sent two representatives to the event to present the prizes and Hilda Ross Retirement Village  who provided the morning tea.